Typ objektu: | Nízkoenergetický dom |
Projektant: | ing. arch. Václav Kosnar |
Investor: | ing. arch. Václav Kosnar |
Merná spotreba tepla na vykurovanie: | do 50 kWh/(m2a) |
Použitý sortiment HELUZ
Niektoré domy miniete bez toho, aby ste si ich všimli. A iné domy vás upútajú už z diaľky. „Chcel som, aby dom mal tvár,“ predstavuje Ing. arch. Václav Kosnar stavbu, ktorá zvíťazila v hlasovaní súťaže HELUZ Dom roku 2021. Nie div – impozantne zasklený štít domu, ktorý architekt navrhol, vám rozhodne utkvie v pamäti.
„Vyrastal som v mieste, kde teraz bývam, preto keď sa naskytla príležitosť, že obec predávala pozemky, tak som ju využil,“ začína rozprávanie tvorca a investor v jednej osobe. „Nikdy nemám návrh, ktorý by som usadzoval na pozemok. Vždy navrhujem dom pre konkrétny pozemok a konkrétneho klienta. Najskôr pracujem v širšom kontexte celého pozemku alebo lokality a hľadám vhodnú cestu, nie konkrétne miesto. Vzniká tak základný koncept celej myšlienky. Postupne sa presúvam do interiéru, kde navrhujem zvnútra smerom von. Vo svojej podstate sa oba smery, tak von, ako dovnútra, vzájomne prelínajú tak pri návrhu, ako aj v bežnom živote,“ pokračuje Ing. arch. Václav Kosnar, ktorý bol tentoraz klientom sám sebe.
Vidiecka stavba s modernými prvkami
„Návrh domu by mal reagovať na požiadavky klienta a na daný pozemok. Oboje je potrebné skĺbiť s architektonickým a technickým vyhotovením. Nie inak to bolo aj v našom prípade, keď som bol klientom sám sebe a nájsť tú správnu cestu nebolo jednoduché. Vidieckym domom slušia sedlové strechy, a tak aj tvaroslovie nášho domu zohľadňuje túto tradíciu (s modernými prvkami),“ pokračuje Ing. arch. Václav Kosnar.
Kompozíciu murovaného objektu z tehál HELUZ FAMILY 30 v tvare písmena T tvorí hlavná dvojpodlažná časť s pôdorysom obdĺžnika (13,6 × 6,6 m) a zastrešená sedlovou strechou. Na severnej strane je doplnená prízemným kolmým traktom (13,4 × 7,85) s plochou strechou. Dominantu domu s prevetrávanou fasádou z lát zo sibírskeho smrekovca predstavuje jeho priečelie s vysokými oknami. Sedlová strecha je krytá hliníkovou falcovanou krytinou v antracitovej farbe. Fasádu domu tvorí okrem lát antracitový trapézový plech. Okná aj vstupné dvere sú hliníkové (Schüco) tiež s antracitovým povrchom, takisto aj všetky klampiarske prvky. Dom sa podobá klasickej vidieckej stavbe, avšak s modernými minimalistickými prvkami.
Jeden svet
Pozemok je špecifický tým, že je južnou stranou orientovaný do ulice, navyše je táto strana pomerne zúžená. „V podstate má pozemok tvar trojuholníka a jeho špička smeruje na južnú stranu do ulice, čo som spočiatku vnímal ako prekážku. Ideálne je mať južnú stranu domu orientovanú do súkromnej časti záhrady,“ vysvetľuje architekt Václav Kosnar. „Nakoniec sa mi podarilo hendikep premeniť na benefit. Vznikol tak zasklený štít a dom získal nielen ‚tvár‘, ale aj dostatok slnka v interiéri.“
Dominanta priečelia domu sa odráža aj v jeho interiéri, kde je obývacia izba otvorená až do poschodia s galériou. Dom je svojou pozdĺžnou osou navrhnutý v smere sever – juh, hlavný veľkolepý obytný priestor (60 m2) s kuchyňou a jedálňou má okrem úchvatného zaskleného štítu ešte v osi jedálneho stola symetricky protiľahlé okná s výhľadom na les (východ) a do záhrady (západ). Tieto okná umožňujú zároveň prístup na terasy, ktoré sú na oboch stranách domu. Na rozhraní medzi časťou pre jedálenský stôl a časťou pre obývací priestor je situovaný subtílny kozub, ktorý tieto priestory funkčne oddeľuje a zároveň esteticky dopĺňa. Súčasťou prízemia je spálňa rodičov, jedna z detských izieb, kúpeľňa a posilňovňa. Za priestorom kuchyne nechýba technická miestnosť a toaleta. Z obývacej izby vedie schodisko na poschodie, kde ústí v chodbe prepojenej s galériou. Na poschodí je kúpeľňa a ďalšie dve detské izby. Z chodby poschodia vedú mlynárske schody do podkrovia, kde si majiteľ plánuje dokončiť „trucovňu“.
Srdcom domu a srdcovou záležitosťou architekta je spoločný priestor kuchyne, jedálne a obývacej izby. „Je to miesto, kde sa stretáva rodina a kde trávime veľa času. Tento priestor mal byť veľmi vzdušný, presvetlený a mal poskytovať čo najviac výhľadov von. Preto tu máme okná na tri svetové strany a slniečko k nám postupne svieti celý deň. Priestor je perfektne presvetlený a preslnený,“ pochvaľuje si investor.
Nielen zmienený štít sa premieta do interiéru, ďalším prvkom sú drevené laty fasády. „To, čo som navrhol na fasádu, som chcel zopakovať aj vnútri, aby interiér bol v kontexte s exteriérom,“ potvrdzuje koncepciu architekt. A tak napríklad v spálni či detskej izbe je vždy jedna stena obložená zo smrekovcových lát, na toalete je z nich realizovaný podhľad na strope.
Tehly HELUZ mali najlepší pomer výkonu a ceny
V zime sú vysoké okná energetickým prínosom, v lete tepelné prebytky zo slniečka riešia vonkajšie žalúzie Climax a izolačné trojsklá hliníkových systémov Schüco. Príjemný tepelný komfort však vytvára predovšetkým murovaná konštrukcia z tehál HELUZ FAMILY 30 brúsená, ktoré sú svojimi tepelnoizolačnými parametrami vhodné aj na stavbu pasívnych domov. „Prvé leto (ešte bez fasády) sme zvládli aj bez žalúzií. Oproti drevostavbám, ktoré sa veľmi rýchlo ohrejú, murovaná stavba akumuluje teplo pomalšie, takže aj tropické horúčavy trvajúce týždeň sa dali zvládnuť,“ hovorí architekt a s úsmevom dodáva: „Veď aj tri prasiatka v tej rozprávke prišli na to, že najlepší dom bol ten murovaný J.“
Sám si vybral pre obvodové steny s prevetrávanou fasádou tehly HELUZ FAMILY 30 brúsená a aj na priečky a okenné preklady využil kompletný systém HELUZ. „Vyberal som iba medzi pálenými tehlami, pretože sú tradičné a verím im. Tehly HELUZ mali dobrý pomer výkonu a ceny. Použil som typ HELUZ FAMILY, ktoré sú tepelnoizolačne veľmi dobré a majú aj dostatočnú pevnosť. Technická podpora zo strany HELUZU je tiež dobrá,“ dodáva pán architekt.